Dotychczas FIP był chorobą w 100% śmiertelną, występującą średnio u 1 na 200 kotów w wieku od 3 do 5 lat, przy czym częstość występowania u kotów młodszych i przebywających w schroniskach lub dużych skupiskach kotów może być nawet 10-krotnie wyższa.

Lek GS-441524

Lek GS-441524 powstał w wyniku badań zespołu Dr Nielsa Pedersena z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA z amerykańską firmą Gilead Sciences (stąd skrót GS), jako metabolit Remdesiviru – leku przeciwwirusowego (również w fazie badań) pierwotnie używanego z powodzeniem u chorych z ebolą, MERS, SARS – a w 2020 zaczęto go stosować też do zwalczania koronawirusa COVID-19.

Substancja jest własnością firmy Gilead Sciences i póki nie zostanie zaakceptowana przez FDA[1], nie jest dostępna ani dla weterynarzy, ani osób prywatnych jako legalny, przebadany specyfik, dopuszczony do użytku. Nie mają go również kliniki weterynaryjne, zdecydowana większość z weterynarzy nie będzie chciała go podać (nawet jeśli opiekun go zdobędzie) z przyczyn zarówno prawnych jak i etycznych. Na dopuszczenie GS-441524 do sprzedaży przez FDA poczekamy jeszcze z pewnością kilka lat.

Czarny rynek

Równocześnie, po doniesieniach o skuteczności GS-441524 okazało się, że substancja jest też produkowana w Chinach przez wiele fabryk i dostępna wyłącznie do „celów badawczych” i „na własne ryzyko”, co stanowi lukę i możliwość jego zakupu także przez opiekunów kotów, na własną odpowiedzialność, co sprzedawcy zaznaczają przy każdej możliwej okazji.

Bez problemu można go dostać zamawiając na taobao lub alibabie, problemem jest tutaj głównie to, co znajduje się konkretnie w tzw. środku zamawianego leku od niesprawdzonego dostawcy. Wielu z nich, motywowanych chęcią zysku, nie przestrzega żadnych zasad co do jego produkcji, w tym syntezy. Nikt tego też nie kontroluje.

Ważna uwaga: taobao i alibaba sprzedają głównie proszek do samodzielnego sporządzenia roztworu do wstrzykiwań, bez stosownej wiedzy jak to zrobić można wyrządzić zwierzęciu (i sobie) krzywdę!

Jak to dostać?

Gilead Sciences jako, że wnioskuje o wprowadzenie leku na rynek i podlega obostrzeniom FDA, nie ma prawa sprzedawać swojego produktu w trakcie tego procesu. Wszystkie sprzedawane w Internecie środki opisane jako GS-441524 są więc wytwarzane poza wiedzą i kontrolą Gilead Sciences, na bazie de facto skradzionej własności intelektualnej.

Zdesperowani opiekunowie chorych kotów pomocy szukają na grupach Facebookowych, w tym np. FIP Warriors, zrzeszającej osoby kupujące specyfik od sieci adminów zaopatrujących się głównie w Chinach. Na grupach można znaleźć posty osób, które albo szukają pilnej pomocy w znalezieniu leku, albo dzielą się postępami leczenia swoich futrzaków. Część z tych historii kończy się happy endem, część nie – jako, że skuteczność leczenia zależy od bardzo wielu czynników.

Skuteczność

Pod warunkiem dobrego rozpoznania choroby, rozpoczęcia leczenia tak szybko jak to możliwe, i kontynuowania przez zalecane 12 tygodni dzień w dzień, określonymi dawkami zależnymi od formy FIP, typu leku oraz wagi kota – szanse na wyleczenie kota wg aktualnych badań sięgają 80%.

Ważne: To są informacje dotyczące skuteczności leku opatentowanego przez Gilead Sciences. Nikt nie może być jednak pewny skuteczności leku pochodzącego z innych źródeł.

Leczenie na własną rękę? – czytaj dalej.

Więcej do poczytania (w jęz. angielskim)

[1] FDA – Amerykańska Agencja Żywności i Leków, dopuszcza do obrotu leki dla ludzi i zwierząt, kontroluje żywność oraz jakość suplementów, materiałów biologicznych i krwiopochodnych.